دانستنی‌های در و پنجره

اهمیت نوار آب بندی در درب و پنجره های UPVC

اهمیت نوار آب‌بندی در در و پنجره‌های UPVC

در این مقاله از واکا کرویتز به اهمیت نوار آب بندی در درب و پنجره های UPVC خواهیم پرداخت.

آرامش، قطعه‌ی گُمشده‌ی این روزهای زندگی شهرنشینی برای انسان است. انسان سعی می‌کند تا با تمام توان برای خود محیطی عاری از آلودگی صوتی و گرد و غبار فراهم آورد.
یکی از راه‌های حفظ آرامش در دراز مدت، استفاده از مصالح مناسبی‌ست که در مکان‌های خاص تعبیه می‌شود. درها و پنجره‌ها میزان زیادی از آلودگی صوتی و انرژی را به درون خانه راه می‌دهند اما چاره چیست؟

چرا درها و پنجره‌های دوجداره مهم است؟

وقتی در مورد پنجره‌های دوجداره صحبت می‌کنیم، عایق بودنِ آن نسبت به سر و صدا، تبادل انرژی و گرد و غبار بی‌نهایت حائز اهمیت است.
برای مثال بسیاری از مردم وقتی به مسافرت‌های طولانی می‌روند، در زمان بازگشتن به خانه، با گرد و غبار زیادی مواجه می‌شدند. این موضوع بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده است.
می‌توان گفت که از لحاظ ظاهری پنجره‌های دوجداره بسیار شبیه هم هستند اما تفاوت‌های کوچکی با هم دارند که انتخاب را کمی سخت می‌کند. اگر با دانشِ کمی به سمت خرید این نوع پنجره‌ها بروید، می‌تواند در ادامه برای شما مشکل‌ساز باشد.
پس بهتر است که به نکات مهم در انتخاب در و پنجره‌های دوجداره‌ی UPVC دقت کنید.
یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب این نوع پروفیل‌ها، نوار آب‌بندی آن‌هاست.
اساس وظیفه‌ی نوارهای آب‌بندی، ایجاد خاصیت عایق شدن در انواع درو پنجره‌های UPVC می‌باشد. در این نوع پروفیل‌ها، در هر دو صورتِ بازشو بودن و یا فیکس، برای عایق شدن، طبق استانداردهای اروپایی حداقل به دو نوار آب‌بندی احتیاج است.

بهترین نوع نوارهای آب‌بندی کدام است؟

نوارهای آب‌بندی از لحاظ کیفیت و قیمت دارای بازه‌ی گسترده‌ای هستند. این نوارها در صنایع مختلف کاربردهای متنوع و مهمی دارند.
برای مثال می‌توان از نوارهای آب‌بندی PPE، TPE، Soft PVC، Silicone و … که در صنایع مختلف استفاده می‌شوند اما عُمر مفید بالایی ندارند.
این موضوع در شرایط جوی خاورمیانه تشدید می‌شود، زیرا که تابش شدید نور خورشید و آب و هوای متفاوتی که وجود دارد باعث می‌شود عُمر این نوارهای آب‌بندی کوتاه‌تر شود.
اما بهترین نوع این نوارها EPDM است!
مهمترین مزایای نوارهای آب‌بندی و هوابندی EPDM، دوام بسیار بالای آن‌هاست. این نوع از نوارهای آب‌بندی عمر بسیار طولانی در حدود پنجاه سال دارند که بسیار چشمگیر است.
EPDM از نوعی لاستیک طبیعی یا پُلیمر ساخته می‌شود، البته مقداری هم مواد افزودنی در تولید آن به‌کار گرفته شده است.

کلام آخر

در نهایت می‌توان گفت یکی از عواملی که سبب می شود که درب و پنجره‌های UPVC  که میزان 30 تا 35 درصد ذخیره‌ی انرژی در ساختمان را به‌ همراه داشه باشند ، عهده دارند به دلیل وجود همین نوارهای آب‌بندی‌ست و اگر این نوع نوارها را از روی پنجره‌های دوجداره یا حتی آلومینیومی برداریم، تحت هیچ شرایطی عایق نخواهند بود.
پس به اهمیت نوارها فکر کنید!

[table “1” not found /]