دانستنی‌های در و پنجره

شیشه‌ دوجداره یا پنجره‌ دوجداره؟ کدام درست است؟

شیشه‌ی دوجداره یا پنجره‌ی دوجداره؟ کدام درست است؟

شیشه‌ دوجداره یا پنجره‌ دوجداره؟ کدام درست است؟ برای پاسخ به این سوال با وبلاگ واکا کرویتز همراه باشید

پنجره یکی از مهم‌ترین عناصر به کار رفته در ساختمان است. پنجره به خاطر اینکه یکی از راه‌های ارتباطی ساختمان با بیرون است، نقش مهمی در مصرف انرژی، ممانعت در برابر صدا، دمای هوای داخل منزل و موارد دیگر دارد. اگر در حال ساخت یا خرید خانه هستید، حتما در مورد انواع پنجره‌ها مطالعه کرده‌اید. معمولا توصیه می‌شود که برای منازل و ساختمان‌ها از پنجره‌ی دو جداره استفاده شود. چون پنجره‌ی‌ دوجداره عایق مناسبی در برابر سر و صدا و گرما و سرمای هوا هستند. اما پنجره‌ی دو جداره چیست و چه فرقی با شیشه‌ی دوجداره دارد؟

دوجداره‌سازی چیست؟

برای اینکه بدانیم پنجره‌ی دوجداره چطور کار می‌کند باید فرآیند دوجداره‌سازی را بشناسیم. دوجداره به پنجره‌هایی گفته می‌شود که دارای دو قطعه شیشه هستند. اصلی‌ترین جزء سازنده‌ی پنجره‌ی‌ دوجداره، قسمت آب‌بندی شده‌ی دوجداره است که با نام واحد شیشه‌ای عایق‌بندی شده (IGU) شناخته می‌شود. این واحد داخل فریم‌های UPVC ، آلومینیومی ترمال بریک یا چوبی قرار می‌گیرد.
این واحد شامل دو ورقه شیشه است که با فضایی از هم جدا شده‌اند. این فضای خالی می‌بایستی با گازهای خنثی‌کننده پر شود یا در آن خلا ایجاد شود.
مهمترین کاربرد دوجداره‌سازی، عایق سازی در برابر حرارت و دماست. با این پنجره‌ها گرما در محیط داخلی می‌ماند و مانع از ورود سرمای بیرون می‌شود به همین دلیل باعث بهره‌وری بیشتر ساختمان و کمتر کردن مصرف انرژی می‌شود.کم شدن مصرف انرژی نه تنها باعث حفظ سرمایه‌های ملی می‌شود، در هزینه‌های قبوض برق و گاز هم تاثیر زیادی دارد و برای حفظ محیط زیست نیز سودآور است.

چه کسی دوجداره سازی را ابداع کرد؟

این روزها تقریبا همه خانه‌های جدید با پنجره‌ی‌ دوجداره ساخته می‌شوند تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود. ولی قبلا همه‌ی پنجره‌ها فقط یک لایه شیشه داشتند و انرژی زیادی از طریق همین شیشه‌ها به فضای بیرون منتقل می‌شد.
به نظر می‌رسد اولین کسی که پنجره دوجداره را ابداع کرد، یک اسکاتلندی در دوران ویکتوریایی بود. او برای بیرون نگه داشتن سرمای سخت اسکاتلند یک لایه شیشه دیگر به پنجره‌هایش اضافه کرد.
از نظر تجاری، دوجداره‌سازی از آمریکا و در سال ۱۹۳۰ توسط کمپانی CD Haven آغاز شد و بعدا حق امتیاز آن توسط کمپانی شیشه Ohio به نام Thermopane ثبت شد. بعد از آن بود که پنجره‌ی‌ دوجداره در دهه‌ی ۱۹۵۰ وارد خانه آمریکایی‌ها شد و به مرور زمان به همه جای دنیا رسید.

دوجداره‌سازی چطور کار می‌کند؟

دوجداره سازی از طریق ایجاد یک فضای خالی کار می‌کند که باعث عایق سازی در برابر حرارت می‌شود. در واقع مانع از انتقال حرارت بین دو فضایی می‌شود که اختلاف دما دارند مثلا داخل و بیرون خانه.
برای دوجداره‌سازی، دو ورقه‌ی شیشه با کمک دستگاه و واحدی به نام IGU با فضای خالی از هم فاصله می‌گیرند و کاملا آب‌بندی و عایق بندی می‌شوند که این فضای خالی هیچ منفذ و راه ورودی نداشته باشد.
فاصله‌ی بین دو شیشه که معمولا بین ۶ تا ۱۲ میلیمتر است، یک فضای خالی بین دو شیشه ایجاد می‌کند که انتقال حرارت را کند می‌کند. این فضای خالی به طور کامل و صددرصدی مانع خروج حرارت نمی‌شود ولی سرعت انتقال آن را بسیار کم می‌کند. در واقع به این دلیل که هوا نمی‌تواند در فاصله بین دو شیشه جریان داشته باشد، هم رفت هوا کاش پیدا می‌کند و انتقال گرما کند می‌شود.

دوجداره سازی چطور انتقال گرما را کند می‌کند؟

پنجره‌ی دو جداره با بهره بردن از فضای عایقی که بین دو شیشه آن وجود دارد، می‌تواند سرعت انتقال گرما را کم کند. در ساخت پنجره‌ی دوجداره معمولا بین فضای خالی دو شیشه از گاز آرگون استفاده می‌شود.گاز آرگون دارای نرخ انتقال حرارتی ۳۴ درصد کمتر از هوای معمولی است. به همین دلیل حرارت را با سرعت کمتری بین دو شیشه انتقال می‌دهد و به همین دلیل وقتی هوای داخل خانه گرم باشد مثلا در فصل زمستان، گرمای کمتری به جداره‌ی بیرونی پنجره منتقل می‌شود. در نتیجه هوای سرد نفوذ کمتری به داخل خانه خواهد داشت.
در فصل‌های گرم سال نیز، گرما نمی‌تواند از طریق پنجره وارد خانه شود و هوای سردی که با کمک کولر در خانه ایجاد شده، به بیرون راه پیدا نمی‌کند.
در واقع در پنجره‌ی دو جداره، شیشه‌ی بیرونی و شیشه‌ی داخلی همیشه دمای متفاوتی دارند.
این ویژگی باعث می‌شود که در زمستان برای گرم کردن محیط خانه به انرژی کمتری نیاز داشته باشید چون هم هوای سرد وارد خانه نمی‌شود و هم هوای گرم برای مدت بیشتری در خانه می‌ماند. در تابستان هم کولرها و وسایل سرمایشی، مصرف کمتری خواهند داشت وقتی هوای گرم بیرون وارد خانه نشود و هوای خنک داخل خانه، بیرون نرود.
یکی دیگر از مزیت‌های پنجره‌ی دو جداره این است که علاوه بر عایق حرارتی، نوعی عایق صوتی هم هست. به همین دلیل وقتی پنجره‌ها بسته باشد، سروصدای کمتری از بیرون می‌شنوید.

پنجره‌ی دو جداره چیست؟

پنجره‌ی دوجداره پنجره‌ای است که واحد شیشه‌ عایق بندی شده یا IGU داشته باشد. این جزء سازنده پنجره‌های دوجداره امکان می‌دهد که دو ورقه‌ی شیشه با فاصله‌ای کم در کنار هم قرار بگیرند، فضای خالی بین آنها با گاز مخصوصی پر شود و کاملا همه منافذ آن بسته شود. این ساز و کار مخصوص پنجره‌های UPVC نیست و می‌تواند به پنجره‌های آلومینیومی یا چوبی هم اضافه شود.

پنجره‌ی دوجداره یا شیشه‌ی دوجداره؟ کدام درست است؟

دوجداره بودن یک ویژگی و امکان است که به فریم‌های پنجره اضافه می‌شود. در واقع عبارت شیشه‌ی دوجداره صحیح نیست و پنجره‌ی دوجداره درست است. شیشه‌ها به تنهایی و بدون داشتن فریم نمی‌توانند دوجداره باشند. قرار گرفتن دو شیشه در کنار هم که فضایی خالی بین آنها است و این فضا می‌تواند با گازهای مخصوص پر شود، در قالب یک فریم از جنس‌های مختلف امکان‌پذیر است.
امروزه به خاطر اینکه پنجره‌های UPVC کاربرد بیشتری در صنعت ساختمان دارند، معمولا این فریم‌ها دوجداره هستند. ولی فریم‌های آلومینیومی و حتی چوبی هم می‌توانند دوجداره باشند.
پنجره‌ی دوجداره به خاطر ویژگی‌ها و مزایای متعددی که دارد، جایگزینی عالی برای پنجره‌های عادی است. پنجره‌ی دوجداره علاوه بر اینکه مصرف انرژی را کاهش می‌دهد و هزینه‌های برق و گاز را کمتر می‌کند، عایق صوتی‌ست که باعث می‌شود خانه به محیطی آرام و دلچسب بدل شود.

[table “1” not found /]